Skřítkové Naschválničci prošli školní družinu

9. týden čtení dětem jsme ve školní družině zahájili v pondělí 3. 6. 2019. V ten den k nám zavítala knihovnice, paní Alena Zajícová. Její povídání i čtení byl směrováno k Františku Nepilovi, neboť je rodák z nedaleké obce Hýskov. Ovšem více méně jsme se zaměřili na jeho velice známou knihu Naschválníčci. Kdopak by neznal knihu, kdopak by neznal skřítky „Naschválníčky,“ které si z nás dělají legraci a provádí všelijaké naschvály. A to jsme ještě nevěděli, že skřítkové mají také svůj veliký svátek. Vždyť 30. květen je vyhlášen Mezinárodním dnem skřítků.

Na závěr tohoto odpoledne vznikl mezi námi velký nápad. Pojďme a namalujme každý nějakého svého skřítka. Po čtrnácti dnech paní vychovatelky shromáždily všechny obrázky a nastalo vyhodnocení. Potom, co se děti vrátily ze školy v přírodě, následovalo 20. 6. vyhodnocení obrázků. Věřte, že takové krásné obrázky, co děti namalovaly, bylo velmi těžko vybírat a určovat pořadí. Jeden lepší než druhý. Ale nakonec se přece vyhodnotilo. Vyhodnocení proběhlo po odděleních a z každého bylo určeno 1. – 3. místo. Bylo to zajímavé a velmi napínavé.
1. oddělení:
1. místo: Ondra Tejkl, Viktorka Veselá, Tereza Huňáčková
2. místo: Filip Lemos, Karel Havelec
3. místo: Dorka Matoušková, Adam Husák, Bára Tomková, Marie Mejstříková
2. oddělení:
1. místo: Vašek Tejkl, Lukáš Mejstřík, Jiří Jkubíček, Kateřina Žáčková, Zuzana Prokopová, Bára Rybáková
2. místo: Jakub Dušek, Kateřina Ptáčková, Anna Tercjaková, Matyáš Fortuník, Markéta Lstibůrková, Jára Smejkal
3. místo: Vojta Sudík, Adam Suchitra, Helena Kovácsová, Jan Fischer, Matthias Ulrych
3. oddělení:
1. místo: Ema Lebrová, Nikola Junková, Marie Vassilyeva
2. místo: Nikola Mrázková
3. místo: Eliška Hajdamačenková, Dominik Tůma, Tereza Žáčková
4. oddělení:
1. místo: Beáta Ekrtová, Bětka Sovová
2. místo: Bětka Kinská, Natálka Krupková, Tereza Veselá
3. místo: Jáchym Kolman, Klára Trojanová, Lucka Vokurková, Jan Sopr
V úplném závěru každý obdržel malou pozornost a z údivu jsme nikdo nevyšel. Jestlipak víte, že 21. 6. – to je pátek, je Mezinárodní den zahradních trpaslíků? Svátek se slaví od roku 2002, kdy vyhlásila Fronta za osvobození zahradních trpaslíků, tento svátek.  Jeho smyslem je učit tolerantnosti v zahradní architektuře. A tak i my ve školní družině dnes oslavily Mezinárodní den trpaslíků, ale i Mezinárodní den skřítků. Výtvarná soutěž byla vyhlášena právě na počest tohoto významného dne.