ÚvodCesta do pravěku ve škole

Usaďte se pohodlně do křesla, zavřete oči a přeneste se s námi časem o mnoho miliónů let nazpět. Všude bouří praoceán a téměř u dna se to hemží malými i většími tvory. Chytněte je do rukou a pečlivě si je prohlédněte. Leknou se a stočí se do klubíčka. Vždyť to jsou trilobiti, které znáte v současné době už jen jako zkameněliny. A právě to jsme viděli u nás ve škole. A nejen to.

Pomocí štětečků jsme pečlivě odkrývali kostru dinosaura a zjišťovali, jakou trpělivost musí mít paleontologové při svých výzkumných výpravách do Argentiny či Tasmánie. I u nás jsou pěkná naleziště, a to v blízkosti Berouna.  Dozvěděli jsme se například, že do největšího dinosaura by se vešlo tisíc 80ti kilových tatínků. Naše tělocvična se amatérskými paleontology jen hemžila. Svoje znalosti jsme uplatnili při prohlížení dalších zkamenělin. Prošli jsme časem od prvohor až po čtvrtohory. Trilobity, hlavonožce, zub pražraloka či ostré zuby masožravého dinosaura i stoličku mamuta jsme si mohli dobře prohlédnout i osahat. Hádankou byla pro nás jedna malá zkamenělina. Hlavy jsme si namáhali, ale nikdo na to nepřišel. Jaké zděšení, když jsme se dozvěděli, že v rukou převracíme zkamenělé hovínko pražraloka.

Každý z nás si vlastnoručně vyrobil a vyťukal sádrový odlitek. Ve výtvarné výchově jsme si jeden praoceán vymalovali. A zdařile, že?

no images were found