ÚvodPodzimní Andersenovo odpoledne ve školní družině

Vzhledem k hygienickým opatřením v loňském školním roce byla omezena i velmi oblíbená akce Noc s Andersenem. V naší školní družině však pořádáme každým rokem Andersenovo odpoledne. První jeho část proběhla již v polovině dubna 2021, ale dnes se k akci vracíme znovu, abychom si ji ještě více užili.

Dnešní odpoledne 1. 10. 2021 jsme podzimním Andersenovým odpolednem za počali i 11. ročník Týden čtení dětem. Každé oddělení se schází ve své družině a téma pro tento den máme všichni stejný. Vzpomínka na Jaroslava Fogla a jeho dílo Rychlé šípy. Nejprve se seznamujeme něco málo se životem Jaroslava Foglara. Připomínáme si jeho dílo, ale zaměřujeme se na Rychlé šípy. Ty začínají vycházet 17. prosince 1938 jednou týdně v časopisu Mladý hlasatel. Seznamujeme se s pěticí hrdinů této knihy a jedním zvířecím hrdinou. Mirek Dušín je vedoucím čtenářského klubu. Má smysl pro čest a hrdost, hájí pravdu, ctí přátelství, pomáhá a vytváří přátelské prostředí. Jeho zástupcem je Jarka Metelka, který je rozvážný přemýšlivý a v knihách se projevila jeho detektivní schopnost. Jindra Hojer má rád upravený vzhled. V komiksu se mnohdy dostane do vážných potíží. Červenáček je nejmladším z Rychlých šípů, umí dobře kreslit. Je ctižádostivý a vznětlivý. Druhým nejmladším členem je Rychlonožka. Je popleta, prostořeký, ale dobrosrdečný. Zvířecím hrdinou je Bublina, skvrnitý pes, který jednou na ulici začne sledovat Rychlonožku a jde za ním až do klubovny. Hoši se ho ujmou a začnou mu říkat Bublina. Později Rychlé šípy dostanou od staré paní, které pomohou, jiného psa a pojmenují ho Kuliferda.
Starší děti Veverušáci, toto odpoledne doplní ještě řadou soutěží a her. V první části odpovídáme na deset otázek z historie Rychlých šípů. Potom luštíme dopis, který Rychlé šípy dostaly a byl nějakým způsobem zašifrován, ale k jeho luštění nám pomohla nápověda, kterou je obrázek raka. Poté máme objevit v jedné staré mapě jedno důležité jméno. Potom máme zjistit, co si vzaly Rychlé šípy s sebou do Stínadel. A to, co si měly vzít, bylo zašifrováno Morseovou abecedou. V neposlední řadě je pro nás připraven kvíz z Rychlých šípů.
Pro všechny starší děti v 2. a 4. oddělení – byl určen hlavolam „ježek v kleci“. Dětem z obou odděleních se to opravdu podařilo. Byl to pro ně velký zážitek.
Na závěr četba z knihy Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří. Někde i komiks Rychlé šípy. A nyní již jen vyhodnocení soutěží u Veverušáků.
1. místo – skupina 2
2. místo – skupina 4
3.místo – skupina 3
Na úplný závěr zamalování bodů do mapy etapové hry „Křížem, krážem lesem“.