Právě dnes uplynulo 110 let od narození významné osobnosti Jiřího Trnky – 24. 2. 1912. Byl to český loutkař, výtvarník, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista, kostýmní výtvarník a režisér animovaných filmů. My jej známe jako ilustrátora Karafiátových broučků, ale i Hrubínových Dvakrát sedm pohádek. Jeho život byl též spjat s loutkami – Spejbla a Hurvínka.
Dnes po vyučování do všech odděleních školní družiny pronikl Jiří Trnka. Po krátkém úvodním slově, o jeho životě a díle jsme se zaposlouchali do četby jeho knihy, kterou sám i ilustroval s názvem Zahrada. Inspiraci našel v poetické zahradě na Turbové. Jde o příběh pěti kluků, kteří zvědavě otevřou starou rozvrzanou branku a vejdou do tajemné zahrady. V ní odhalí rozličná tajemství – potkají kamenného trpaslíka, učenou velrybu, zlomyslného kocoura a pět slonů. Kniha se stala i předlohou pro loutkový film.
Potom jsme viděli ještě ukázku z filmu Dva mrazíci. V další části jsme se vrhli ve svých odděleních do soutěžení. Ve 2. a 4. oddělení proběhl i soutěžní kvíz, ve kterém děti odpovídaly na otázky z četby Zahrada. Ve 4. oddělení byl další úkol namalovat vzteklého a zlomyslného kocoura. A jak zde dopadlo bodování výsledků? 1. místo – Adam Neliba, Nick Augusta, Jirka Dudek, 2. místo – Štěpán Švihálek, Klára Hulová, Erik Koubík a 3 místo – Alex Johan, Pavel Staněk,Jonáš Lebr.
V druhém oddělení ještě navíc děti po skupinách skládaly puzzle z díla Jiřího Trnky. A jak to v bodování dopadlo zde? 1. místo – 1. skupina, 2. místo – 4. skupina, 3. místo – 2. skupina a na 4. místě se umístila 3. skupina. Na úplný závěr jsme si zde prohlédli od Františka Hrubína s ilustrací Jiřího Trnky „Špalíček pohádek“ z roku 1968 a zároveň i od stejného spisovatele i ilustrátora knihu „Dvakrát sedm pohádek“ z roku 1999. Zdejší pohádky jsou však veršované. V obou knihách se nachází mnoho stejných pohádek.
Podobné Trnkovo odpoledne proběhlo současně i v 1. a 3. oddělení. I zde si děti četly a soutěžily.
no images were found