Děti naší školní družiny si po odděleních prošly a prohlédly naučnou stezku „Po stopách ničivých povodní“. Město Beroun si po dvaceti letech připomíná ničivou povodeň z roku 2002. Ta zasáhla mnoho míst v našem regionu. V Berouně se se záplavami lidé potýkají od nepaměti. V některých letech i dvakrát do roka.
A tak dnes se děti ze školní družiny prošly po Berouně, aby se mohly seznámit, jaký je voda ničivý živel. Co všechno může napáchat, když uhodí její síla ze dne na den a prší a prší i několik dnů. Dvacet let uplynulo v letošním roce od ničivých záplav z roku 2002. Ale pozor, v tomto roce však uplynulo i 150 let od ještě ničivější povodně z roku 1872, kde jsme si mohli porovnat rozdíl hladiny vody v těchto letech – 1872 a 2002. Právě tuto hladinu vody jsme mohli porovnat na stěně Muzea Českého krasu, kde je naznačena maximální výška hladiny při těchto povodních. Když jsme se porozhlédli po okolí, nevěřili jsme vlastním očím, co všechno voda zaplavila. Na šesti panelech se seznamujeme nejen s historií, ale i s výstavbou mostů a připomínáme si i protipovodňová opatření. Další panely nám odhalily, co vše s sebou rozběsněná řeka odnesla. Na dalším panelu vidíme i sled událostí několika srpnových dnů roku 2002.
Po prohlídce města s naučnou stezkou jsme všichni konstatovali, jak se město Beroun změnilo k nepoznání a co všechno bylo obnoveno a vylepšeno. Přáli bychom si, aby město i dál vzkvétalo, ale aby již nezažilo takové povodně, které jsme na šesti panelech mohli vidět.
no images were found