ÚvodSvatomartinské odpoledne ve školní družině

11. listopad slaví svátek všichni Martinové. Svatý Martin by měl podle pranostiky přijet právě dnes na bílém koni a přivést první sníh. Omyl, v Berouně se tak nestalo, na horách pravděpodobně asi ano. Zde již leží nějaký ten poprašek anebo alespoň několik sněhových vloček. Zima se nám opravdu velmi přibližuje. Od tohoto svátku vznikla i řada dalších přísloví a pořekadel. Například i „Na svatého Martina, bude dobrá peřina“.

Právě dnes se v družině slaví svátek svatého Martina a probíhá „Svatomartinské odpoledne“. Odpoledne plné her a soutěží. Po obědě se scházíme ve školní družině Veverušáků, usedáme tak jako vždy po skupinách a netrpělivě vyčkáváme, co nás čeká a nemine. Po krátkém úvodním slově si připomínáme legendu o svatém Martinovi. Tu nám krásně převyprávěl Andrej Hajdamačenko, takže jsme si ji ani nemuseli číst. Snažíme se zjistit, co vlastně se k tomuto svátku váže. Dáváme hlavy dohromady a říkáme: pečená husa, svatomartinské víno. Andrej nám sděluje, co vlastně s tou husou má oslava společného. Vypráví nám i další legendu, která se k sv. Martinovi vztahuje. Takže dost povídání a jdeme soutěžit. V prvním úkole je nutné složit osm pranostik, které máme rozstříhané na části. Při druhé soutěži nám nastupují malí prvňáčci a jejich úkolem je v bludišti pomoc Martinovi, aby se dostal ke svému koni. Naši malí si vedli velice dobře. Pak již pracují skupiny všechny společně, bodujeme rychlost, ale i správnost. Během soutěžního klání máme ještě dvě bludiště, pak skládáme puzzle a než vše splníme, mají starší děti z každé skupiny vymyslet verše, které by se vztahovaly ke svátku svatého Martina. Práce je opravdu dost. Krátce po čtrnácté hodině končíme, jdeme vyhodnotit verše a spočítáme všechny získané body. Vyhlašujeme výsledky našeho „svatomartinského klání“. A jak to tedy vůbec dopadlo?
1. místo – 3. skupina
2. místo – 2. skupina
3. místo – 4. skupina
4. místo – 1. skupina
Všichni soutěžící se maximálně snažili. Někdo musí být první, někdo poslední, ale výsledný boj byl opravdu vyrovnaný. Každý obdržel malou odměnu.

Nahlédněme do veršů dětí.

Svatý Martin

Na svatého Martina,
nepeče se slanina.
Peče se husa,
bude mastná pusa.
Má přijet na bílém koni,
svatomartinské rohlíčky voní.
Všem je nabídneme,
vínem je zapijeme.
Je to dobrá hostina,
je tam celá rodina.
4. skupina

Svatý Martin
Na svatého Martina,
zima brzy začíná.
Na bílém koni přijíždí,
sněhové vločky přiblíží.
Na svatého Martina,
bude dobrá pečínka.
Vínečko k tomu,
vždy si jej vypijeme spolu.
Bílý kůň ujíždí,
zimu nám přiblíží.
3. skupina

Svatý Martin
Svatý Martine,
saze máš v komíně.
Přináším smích a radost dětí,
vločka za vločkou dolů letí.
Na svatého Martina,
hezky se nám usíná.
2. skupina

Svatý Martin
Svatý Martin přijíždí,
s velkým pytlem sněhu.
Nese si džbán s vínem,
a husičku k tomu.
1. skupina