S historií našeho města je již od 17. století spojen i jez přes Berounku, jehož první vyobrazení je z roku 1602. Jez je vysoký 3,4 m a 90 m široký. Je schopen regulovat hladinu vody nad ním anebo reguluje její průtok. Tento jez je součástí protipovodňových opatření města. Na levém břehu řeky současně s jezem byla vybudována malá vodní elektrárna. Součástí nové rekonstrukce jezu je i nově rybí přechod na levém břehu řeky. Elektrárna nemá v úseku náhonu za následek snížení průtoku vody. Zpracovává jenom tolik vody, kolik momentálně řekou protéká.
I touto prohlídkou malé vodní elektrárny si děti naší školní družiny připomenuly Světový den vody, i když s trochou zpoždění. Světový den vody slavíme 22. března. Exkurze do malé vodní elektrárny se uskutečnila dnes, 30. března. Děti z celé družiny měly tu možnost vejít i do prostor elektrárny, kdy zdejší pracovník jim činnost elektrárny vysvětlil, ukázal mnoho zajímavých detailů, o kterých se nám nikdy ani nesnilo. Strojovna má instalovány 4 soustrojí s přímo proudými turbínami. Maximální průtok vody je 28 m krychlových za sekundu. Instalovaný výkon elektrárny činí celkově 720 kW. Elektrárna pracuje v automatickém bezobslužném provozu a dokáže zásobovat až 1500 domácností. Okolo budovy je vybudován rybí přechod, který je vytvořen pro oboustrannou migraci ryb. Jeho délka činí 128 m, je s umělými peřejemi, a tak připomíná horský potok. Šířka přechodu u dna je 3 m, průtok 1 metr krychlový za sekundu. Malá vodní elektrárna a rybí přechod byly slavnostně zprovozněny ve čtvrtek 26. května 2011 po deseti měsících práce.
Zajímavé odpoledne si dnes děti z družiny užily v rámci připomenutí si Světového dne vody. Kromě toho ještě v jednotlivých odděleních si již před tím povídaly o významu vody a jejího použití člověkem. Vždyť i mnoho lidí na světě nemá ani kapku vody. Mnoho nových informací se dnes našim dětem opravdu dostalo a všichni jsme si uvědomili, že se vodou musí šetřit.
no images were found