Úvod7.A „Dobrý skutek“

Žákovský parlament naší školy vyhlásil v prosinci akci „Dobrý skutek“. Protože dobrých skutků není nikdy dost, naše třída 7.A uspořádala sbírku pro charitativní obchod Dobré vůle, Plzeňská 117, Beroun, viz. https://beroun.charita.cz/obchody-dobre-vule/.
V pondělí 29.1. během 4. a 5. hodiny jsme tam odnesli sebrané věci k prodeji. Žáci mohli přinést cokoliv, co už doma nepotřebovali (např. knihy, čisté zimní oblečení, obuv, hračky, domácí vybavení a spotřebiče).
Právě když jsme došli k obchodu, zastavil před ním charitativní automobil a pracovnice šly do obchodu vybrat věci pro jednu paní, která byla právě v nemocnici a neměla žádné civilní oblečení.
V obchodě nás přivítala milá paní Viktorová, která nám vysvětlila smysl fungování tohoto obchodu. Věci odtud jdou buď přímo potřebným lidem v bezprostřední nouzi nebo se prodávají a z výtěžku se pak financuje další charitativní činnost. Ceny jsou zde velmi mírné, např. oblečení stojí pár desítek korun a přitom je vše čisté a bez vad. V obchodě nakupují např. také mladé maminky pro děti.
Paní Viktorová nám také pověděla, že mezi klienty patří i lidé bez domova a nejsou to jen muži, ale i ženy (momentálně je jen v Berouně kolem 60 žen bez domova). Do takové nepříznivé situace se dostávají lidé bez ohledu na vzdělání, klienti jsou i vysokoškoláci. Bohužel se také setkává i s mladými lidmi, v naprosté většině závislými na drogách. Jejich rodiny už jim nedokáží pomoci, i kdyby chtěli, protože soužití s nimi už není možné – jediné, co je zajímá je droga, které podřizují postupně vše.
Prodej má i ekologické hledisko, kdy se tak věcem dává „druhý život“ a šetří se i životní prostředí a není třeba vyrábět další a další zboží.
Vlček