ÚvodDen Země 2024

Den Země 2024 – Křivoklátsko
U příležitosti Dne Země se šest žáků naší školy s vyhraněným zájmem o přírodu zúčastnilo 7.5.2024 soutěžní autobusové exkurze v CHKO Křivoklátsko pořádané MěÚ Beroun. Vedoucím exkurze byl tradičně přírodovědec pan Emil Šnaidauf, který žákům pověděl o místních zajímavostech.
Nejprve jsme se podívali v Kublově na rodný dům skladatele Josefa Leopolda Zvonaře.
Pak jsme pokračovali do obce Skryje, kde jsme navštívili místní Muzeum Joachima Barranda. Jsou zde vystaveny především zkameněliny z období kambria, ale i osobní věci Barranda. V další části muzea si lze prohlédnout venkovské hospodářské nářadí a kuchyňské předměty z přelomu 19. a 20. století. Dole v suterénu je pak umístěno umělé „naleziště trilobitů“, kde si každý může pro sebe najít alespoň miniaturní úlomky. Kdo nic nenajde, může si různé zkameněliny koupit na pokladně. Ti šťastnější z nás pak našli zkameněliny přímo v přírodě na paleontologické lokalitě V Luhu u mostu přes Berounku.
Kolem řeky Berounky jsme pozorovali ptáky v okolí hradu Týřova a Čertovu skálu. Jedná se o dva mohutné bloky skal, které jsou považovány za nejmohutnější výchoz spilitu, starohorní sopečné vyvřeliny u nás. Pověst, provázející její vznik, vypráví o tom, kterak v Kouřimecké rybárně, známé z povídek Oty Pavla, žil rybář se svou krásnou dcerou. Slíbil ji čertovi oplátkou za to, když do rána, než zakokrhá kohout, postaví most přes Berounku. Pozoroval čerta z protějšího Čertova Luhu, a když viděl, jak rychle čert pracuje a jeho díla přibývá, dostal strach o dceru. Běžel pro lucernu, postavil ji do kurníku a kohout zakokrhal. Čert zmizel, ale zůstal po něm rozestavěný most. Ten dnes připomínají dva mohutné bloky Čertovy skály.
Naší poslední zastávkou bylo Informační a vzdělávací středisko Lesů České republiky v Křivoklátě. Tady jsme si prohlédli nevšední a zajímavou expozici „Les kolem nás“, která dokáže zaujmout a oslovit návštěvníky všech věkových kategorií. Je vytvořena tak, abyste se zde cítili jako v lese, od podlahy se stopami zvěře pokryté hrabankou, přes jednotlivé exponáty, až po zvukovou kulisu bublajícího potůčku a ptačího zpěvu.
Během exkurze děti společně ve skupině řešili odpovědi na soutěžní otázky. Jedinou vadou na exkurzi bylo počasí, kdy bylo zataženo a prakticky stále poprchávalo. A jaké jsou pocity dětí z akce?
Jan Heran, 3. třída: Nejvíc se mi líbilo sbírání trilobitů. U Čertovy skály jsem viděl morčáka.
Antonín Svoboda, 4. třída: Mám z toho dobrý pocit. Je mi jedno kolikátí budeme, hlavní je, že jsme si to užili. Byli jsme ve skryjském muzeu. Také moc oceňuji, jak nám pan Šnaidauf věnoval čas. Mohli jsme si najít trilobita. Viděli jsme také morčáka, což je kachna. Byli jsme v křivoklátském muzeu, kde byla vycpaná zvířata, např. jezevec lesní, výr velký (bubo bubo) a podobně. V našem týmu byli dobré děti, všichni se zapojili. Pan učitel Vlček byl nejlepší doprovod. Bylo to super.
Vojtěch Orlt, 5. třída: Přestože jsem se díky vytrvalému dešti vrátil s akváriem v botách, exkurze mě moc bavila. Navštívili jsme zajímavé muzejní expozice, ve skryjském muzeu jsme ve sklepě v hromadě navezeného kamení pátrali po zkamenělinách. Stejně tak potom venku. Našel jsem veliký kámen s jen maličkými kousky dávného života, ale díky panu učiteli jsem odjížděl s hezkým kouskem otisku trilobita.
Jan Smital, 6. třída: Exkurzi na Křivoklátsko jsem si užil. Nejvíc mě bavila návštěva muzea Joachima Barranda, kde jsem si koupil zkamenělinu ortocerace. Odvezl jsem si domů i pár trilobitů ze Skryj. Nakonec jsme navštívili na Křivoklátě výstavu lesů ČR, kde už jsem byl několikrát.
Adéla Kubečková, 8.A: Výlet se mi líbil, jen škoda, že pršelo. Jsem ráda, že se škola účastní takových akcí. Líbilo se mi Muzeum Joachima Barranda ve Skryjích i Informační centrum LČR v Křivoklátě. Také mě zaujalo hledání trilobitů. Výklady pana Šnaidaufa byly také zajímavé. Na takových akcích se toho alespoň naučíme více než ve škole.
Vojtěch Sevald, 9.B: Exkurze do CHKO Křivoklátsko byla okouzlující a poučná. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí, soutěž pro mě byla spíše vedlejší. Byl to skvělý zážitek. Mrzí mě jen, že kvůli nepřízni počasí jsme se nemohli podívat na skryjská Jezírka.
Následně jsme byli 10.6.2024 pozváni na slavnostní vyhodnocení soutěže na MěÚ v Berouně. Slavnost proběhla v krásné oddací síni vyzdobené stylově trilobity, ceny předávala přímo paní starostka RNDr. Soňa Chalupová a letos jsme byli opět jako loni na 2. místě (velmi těsně za 1. ☺)! Gratuluji všem soutěžícím! K tomu jsme obdrželi šek v hodnotě 4000,- od sponzora akce Arriva s.r.o. na zakoupení pomůcek do výuky. Děkujeme!