ÚvodDěti školní družiny si připomenuly Václava Talicha

Druhý den podzimních prázdnin se nám obrátil na ruby. Původní plánovaná vycházka po stopách Václava Talicha se stala utopií. Scházíme se u školy, ale do přírody se asi těžko dostaneme. Prší a prší, lije a lije. Vypadá to na celý den.

Trochu zklamaní a rozpačití odchází děti školní družiny do školy, převlékají se a jdeme do družiny 1. oddělení. Upravili jsme si prostory a shromažďujeme se v zadní části místnosti. Nejprve krátké vysvětlení změny programu, které nám narušilo deštivé počasí, ale to nic nemění na tom, abychom si alespoň část našeho plánu splnili. Dnešní den měl být věnován Václavu Talichovi, který v Berouně žil a měl zde i svá krásná zákoutí přírody, která se stala i inspirací k jeho činnosti. Nejprve si o Václavu Talichovi povídáme, odpovídáme na otázky, které jsme již někdy slyšeli. Václav Talich byl jedním z nejznámějších českých dirigentů 20. století. Jeho osudy jsou propojeny s orchestrem Národního divadla a Českou filharmonií. Jejich umění vyzvedl na světovou úroveň. V roce 1946 založil legendární Český komorní orchestr. Jako dirigent působil také ve Švédsku, Skotsku a na Slovensku. Byl učitelem řady hudebních osobností, spolupracoval s mnoha umělci. Talich žil v Berouně s různými přestávkami od roku 1936. zde také zemřel. Jeho jméno nese ZUŠ Václava Talicha, na jeho počest se v Berouně od roku 1983 koná hudební festival – Talichův Beroun. Jeho jméno nese také Naučná stezka Václava Talicha, jež nás zavádí do lesů na okraji Berouna. Stejně tak jako zdejší údolí byla pojmenována po významném a světovém dirigentovi Václavu Talichovi. Na stezce nás čeká 11 panelů se zajímavostmi zdejšího kraje, ale i jeho vila, kde trávil poslední zbytky svého života, A právě tu jsme si dnes měli projít. Neprošli jsme trasu, ale i v prostorách družiny jsme si ji trochu přiblížili. V prostorách školy jsme si rozmístili 10 soutěžních karet, kde jsme měli za úkol poznat lesní zvířata na podzim, která bychom mohli i vidět na naučné stezce. Naším úkolem bylo poznat zvíře, odpovědět správně na otázku, která měla písmeny označené odpovědi a ty zapsat do startovní karty. Soutěžili jsme ve dvojicích. Na závěr jsme vyhodnotili správné odpovědi a vznikla nám tajenka: STRAKAPOUD. Celou naší stezkou nás provázel skřítek Emil.

Během celého dopoledne proběhly i další soutěže. Vytvářeli jsme obrázek k Halloweenu, hledali rozdíly v obrázcích, řešili hádanky. Všechny tyto aktivity jsme bodovali a na závěr vyhlásili výsledky. A jak to dopadlo?

  1. místo – Vašek Církva, Toník Macourek – 50 b.
  2. místo – Daniel Rožánek, Matyáš Krejčiřík – 44 b.
  3. místo – Jakub Vokůrka, Matyáš Formánek a Tereza Ilková, Klára Nováková – 43 b.

Vítězům blahopřejeme a všem malá odměna. Dopoledne uteklo jako voda, ven jsme se však nedostali, ale i dnešní den podzimních prázdnin jsme si opravu užili. Uklízíme, připravujeme se na odchod domů. Rodiče přichází a venku přestává pršet. Nevadí! Mokrá varianta nás zachránila.

no images were found