Královské město Beroun si dnes přiblížily děti z 1. a 3. oddělení naší školní družiny. Základ těchto dvou oddělení tvoří děti 1. A a 1. B, doplněné do počtu dětmi 2. B a 2. A. Paní vychovatelky Jana Nováková a Miroslava Krouzová se rozhodly, že dnes podniknou společnou procházku po Berouně, aby těmto malým dětem přiblížily historii našeho města.
Právě dnes, 24. 9. 2024, jsme se společně vydali po stopách historie našeho krásného města. Město Beroun leží na soutoku řeky Berounky a Litavky, asi 30 km od Prahy. V roce 2023 žilo v Berouně necelých 21 tisíc obyvatel. První zmínka o městě je v listině Přemysla Otakara II. Z roku 1265. název města je z latinského názvu Verouna, německý překlad Bern a v češtině nesl pojmenování Berouna, Berůn a pak již Beroun. Za vlády krále Václava II. prožívá zpustlé město velký rozkvět. V této době vzniká historické jádro našeho města, které se v hrubých rysech dochovalo do dnes. V roce 1303 získává město titul „královské město“.
Dolejší bránou se dostáváme do centra města, sledujeme štítové měšťanské domy, uličky i romantická zákoutí. To je centrum našeho města. Zaměřujeme se na berounskou radnici se skřítkem Klepáčkem uvnitř, na Jenštejnský dům, kde sídlí Muzeum Českého krasu, Plzeňskou i Pražskou bránu, kostel sv. Jakuba, morový sloup a další naše památky.
Bez povšimnutí nezůstaly ani Kameny zmizelých, o kterých se děti dovídaly, když jsme si připomínali Mezinárodní den míru. Historické centrum našeho města nás velmi uchvátilo a my byli nadšení, co všechno jsme si prohlédli. Po procházce Berounem se vracíme zpět do družiny.