ÚvodPtačí hodinka začala

Čtvrtý ročník Ptačí hodinky od 7. – 9. 1. 2022 začal. Mnoho lidí se zapojuje do této akce, kdy sledují ptačí krmítka a zapisují opeřené návštěvníky. Ne jinak to je i v naší školní družině. Zajímavá a veřejně prospěšná akce, na kterou se děti družiny těší. Vždyť pomohou předat informace dlouhodobému projektu ornitologů, kde zjišťujeme, zda ptáci u nás v zimě ubývají nebi přibývají.

Na Ptačí hodinku se děti naší družiny připravovaly téměř celý týden. Chodili jsme na vycházky a pozorovali ptáky. Navštívili jsme naše zimoviště u lávky a určovali, co zde vidíme. Poznávali jsme ptáky na obrázcích nebo internetu. Využili jsme materiály České ornitologické společnosti, která u nás tuto akci zaštituje. Malí prvňáčci se učili i písničku s tanečkem – Tancovali vrabci v trávě. Též vyráběli z papíru kosy. Nechyběla ani četba pohádky o ptáčcích z knihy Pohádkový dědeček od Eduarda Petišky – O nenasyceném vrabci, O panu Šnofousovi. Děti k pohádkám dělaly i ilustraci. Zahráli jsme si i hru Tažní ptáci.
V pátek 7. 1. jsme pozorovali ptáky v parku u školy a po skupinkách počítali To bylo vlastně vyvrcholení celotýdenní přípravy na Ptačí hodinku. Některé děti z jednotlivých oddělení budou pozorovat a počítat i doma. Uvidíme, kolik se nám sejde sčítacích archů.
Děti ze 4. oddělení sčítaly ptáky v parku u školy a zde se setkaly s těmito druhy našich opeřenců: sýkora modřinka, kos, hrdlička, holub, sýkora koňadra, vrabec domácí, brhlík, zvonek, strakapoud a straka.
Děti z 3. oddělení pozorovaly poblíž pěší lávky přes Berounku a viděly zde tyto druhy: kos, sýkora modřinka, straka, vrabec, holub, kachna divoká, hrdlička, labuť, racek, volavka a kormorán.
Děti z 2. oddělení kromě sčítání ještě i přikrmovaly do krmítka, které je umístěno v parku u školy.